Pachnie Ci wyjątkowa żeglarska przygoda na najpiękniejszym bałtyckim tradycyjnym drewnianym żaglowcu? Stań do rekrutacji i popłyń w rejs życia na STS „Generał Zaruski”! To najważniejsze wydarzenie żeglarskie sezonu i najdłuższy rejs flagowej jednostki miasta Gdańska. Tym razem “Gdańska Szkoła pod Żaglami” zabierze młodzież do urokliwych turystycznie i geograficznie miejsc w Skandynawii.

Organizowana już po raz ósmy „Gdańska Szkoła pod Żaglami” to najdłuższy w sezonie rejs tradycyjnym szkolnym żaglowcem do różnych krajów i portów w Europie, bogaty w atrakcje turystyczne oraz ciekawy i rozwijający program edukacyjny, nawiązujący do najlepszych tradycji polskich szkół pod żaglami oraz głośnych wypraw „Generała Zaruskiego”, zapisanych w historii polskiego jachtingu (Narvik, Spitsbergen). Ta wyjątkowa propozycja kierowana jest do uczniów szkół średnich oraz studentów.

Jak zostać załogantem?

W rejsie weźmie udział dwudziestka szczęśliwców, którzy pomyślnie przejdą proces rekrutacji o charakterze konkursu. Szczegóły naboru oraz informacje dotyczące rejsu dostępne są na stronie https://rejsmarzen.pl. Na zgłoszenia wraz z listem motywacyjnym o objętości do jednej strony formatu A4 czekamy do 14.04.2023 r.

O rejsie

Tegoroczny, 16-dniowy rejs w terminie 10-25.07.2023 rozpocznie się i zakończy w Gdańsku, a planowana trasa to kierunek północny i wspaniałe turystycznie uroki Szwecji – malownicze wyspy i wysepki, przytulne małe porty. W planie rejsu znajdzie się m.in. wizyta w Sztokholmie i zwiedzanie legendarnego muzeum “Vasa”, dopłynięcie do stolicy Wysp Alandzkich – Maarianhaminy, która jest istną “mekką” dla żeglarzy z uwagi na cumujący tam legendarny statek “Pommern”, który swego czasu był najszybszym towarowym żaglowcem świata, a obecnie działa jako muzeum. Stamtąd już blisko będzie do miejsca narodzin gdańskiego żaglowca, czyli Ekenas koło Kalmaru, gdzie w 1939 roku jacht został zbudowany w rodzinnej stoczni Lund.

Żeglujemy ekologicznie

Jak mówi kpt. Piotr Królak, planujemy rejs w stylu “eco-trip”, by oszczędzić naszej planecie obciążeń środowiskowych:

Wypływamy i wracamy do Gdańska, unikając przejazdów i przelotów, żeglujemy w zgodzie z wiatrami, by nie używać silników spalinowych, a po drodze uczymy się postaw proekologicznych. Warunkiem uczestnictwa w konkursie rekrutacyjnym jest tylko dostarczenie zgłoszenia z listem motywacyjnym, byśmy mogli trochę lepiej poznać uczestników. Mamy nadzieję, że wśród młodzieży jest wiele osób, którym troska o środowisko naturalne jest bliska i liczymy na wartościowe zgłoszenia

Edukacja żeglarska dla przyszłych wilków morskich

Rejs rozpocznie się 10.07.2023 r. w Gdańsku i po odbyciu szkolenia żeglarskiego, załoga wypłynie w kierunku Szwecji. Po drodze realizowane będą zajęcia edukacyjne wynikające z programu rejsu. Stawiamy na pracę w zespołach, samodzielność i autoedukację. Każdy z uczestnik będzie miał pole do działania.

Jak sama nazwa rejsu sugeruje, po wyjściu w morze zaczną się regularne zajęcia z edukacji morskiej oraz przedmiotów ogólnokształcących w ramach klasycznej edukacji, właściwej dla wieku uczestników. Pierwsza część obejmuje m.in. wiedzę o budowie i obsłudze takielunku, podstawy nawigacji i locji, bezpieczeństwo na morzu, tradycje i obyczaje żeglarskie, a także historię żeglarstwa ze szczególnym uwzględnieniem idei edukacji morskiej, stworzonej przez gen. Mariusza Zaruskiego. W części przyrodniczej uczestnicy poznają podstawy meteorologii, astronomii i astronawigacji oraz prawa fizyki wykorzystywane na żaglowcu, a także specyfikę miejsc odwiedzanych w czasie rejsu. Część humanistyczna natomiast przybliży rekrutom osobę prekursora rozwoju żeglarstwa w Polsce gen. Mariusza Zaruskiego oraz idee wychowania morskiego. Młodzież zapozna się także z literaturą marynistyczną oraz będzie szlifować znajomość języka angielskiego, jako obowiązującego w żeglarstwie.

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »